Tyto webové stránky používají při poskytování služeb a analýzách návštěvnosti soubory cookie. Prohlížením webu s tímto souhlasíte. VÍCE INFORMACÍ close

Při výběru nového županu dbejte na správný výběr materiálu vzhledem k účelu použití. V popisu u každého županu naleznete nejen informaci o tom, z jakého materiálu je župan vyroben, ale také informace o vlastnostech tohoto materiálu a námi doporučené využití. Různé materiály jsou také různě náročné na údržbu. Všeobecně lze říci, že výrobky z polyesterových materiálu jsou na údržbu méně náročné než výrobky z bavlněných materiálů. Zároveň si také lépe udržují sytost barvy a rychleji schnou. Jejich výhodou je také výborná hřejivost, nevýhodou pak špatná savost. Pro chvíle odpočinku a zahřátí v chladných dnech doporučujeme vybrat župany z polyesterových materiálů, pro použití po koupeli pak doporučujeme vybrat z bavlněných materiálů. 

Všechny výrobky lze ozdobit výšivkou či vyšívaným monogramem, buď podle našich vzorů či výšivkou vytvořenou podle Vašeho návrhu. Vyšívat je možné na všechny nabízené materiály.

Pro vyšívání používáme pouze kvalitní viskózové a polyesterové vyšívací nitě ověřených značek. Tyto nitě mají evropské atesty kvality a neobsahují škodlivé ani zdraví nebezpečné látky. Pro zachování vzhledu výšivky doporučujeme použití šetrných pracích prostředků bez chemických zjasňovačů na bázi peroxidu či chloru. Praní produktů opatřených výšivkou je vhodné na max. 60°C (samozřejmě je třeba přihlédnout také k teplotě vhodné pro podkladový materiál).

Jaké materiály v eshopu naleznete:

FLANEL FLEECE je velice jemný lesklý materiál s hustým kratším vlasem. Vyniká sametově hebkým povrchem, skvělou hřejivostí a snadnou údržbou. Nežmolkuje, nemačká se, nežehlí se. Složením se jedná o % polyester.

WELLSOFT je 100% polyesterová pletenina s delším vlasem. Hřejivý, lehký, příjemný na nošení. Vlas je stejně dlouhý na lícové i rubové straně.Materiál je stálobarevný, nežmolkuje, nemačká se a nežehlí se. Velký povrch vlákna umožňuje transport vlhkosti to svrchní vrstvy a tím zvyšuje komfort nošení.

CORAL FLEECE je extrémně lehký a jemný 100% polyesterový fleece se středně dlouhým vlasem. Objem materiálu je nižší v porovnání s materiálem wellsoft. Speciální úprava vylučuje žmolkování. Je stálobarevný s velmi snadnou údržbou, nežehlí se, nemačká se. Je extrémně jemný na dotek, hřejivý, měkký a velmi příjemný při nošení. Složení 100% polyesterové mikrovlákno. 

MICRO PILE FLEECE je lehký úplet s velmi krátkým vlasem . 100% polyester, velice snadná údržba, nemačká se, nežehlí se. Ideální na cesty nebo na letní lehké župany.

MICROFIBRE/COTTON je materiál kombinující skvělé vlastnosti mikrovlákna a bavlny. Rubová smyčka je tvořena bavlněnou přízí se skvělou absorbční schopností, lícovou stranu tvoří mikrovlákno ve velurové úpravě. Velmi jemné na dotek, lehké, nadýchané. Bavlna vás příjemně osuší ( bavlněné vlákno vydává sorbční teplo, tzn. že se při zvlhnutí zahřívá, tím dává vaší pokožce příjemný pocit tepla) a microvlákno zajistí odlehčení, sametový omak, velice snadnou údržbu a stálobarevnost.  

BAVLNĚNÝ VELUR je bavlněný froté materiál ve velurové úpravě – lícové smyčky jsou sestřiženy a materiál tak dostává sametově jemný omak. Zamezí se zatrhávání smyček na lícové straně a župany získávají elegantní vzhled. Nežehlí se.  

BAMBUSOVÁ VISKÓZA je přirozeně antibakteriální a je vhodná také pro osoby s citlivou pokožkou. Materiál je velmi měkký a jemný na dotek. Obvykle se jedná o smyčkové froté, dbejte tedy zvýšené opatrnosti při manipulaci aby nedošlo k vytažení smyček. V případě vytažení smyčky se ji nikdy nepokoušejte vytrhnout, jen ji narovnejte a odstřihněte. Více informací k péči o smyčkové materiály naleznete níže.

BAVLNĚNÝ JERSEY je lehký bavlněný úplet, který nehřeje a má nízkou míru absorpce.

SATÉN ve směsi 90% polyester a 10% elastan s digitálním tiskem je velmi lehký a chladivý materiál 

BROKÁT je luxusní těžká tkanina s bohatým vzorem tkaným v atlasové vazbě. Je příjemný na nošení, dodává pocit luxusu. Je třeba jej po vyprání vyžehlit.

Péče o naše výrobky:

Chcete-li aby výrobky zakoupené v našem eshopu dlouho vydržely krásné a příjemné jako při koupi, je třeba dodržovat pravidla správné údržby. Nabízíme sice pouze kvalitní zboží české výroby, ale i kvalitní materiál lze poškodit či úplně znehodnotit špatným zacházením. Dodržením všech následujících rad předejdete poškození županů špatným zacházením a dopřejete si tak luxusní pohodlí na dlouhou dobu. 

 • Tmavé a barevné odstíny perte odděleně od světlých.
 • Při praní dodržujte teplotu prací lázně 40°C.
 • Při praní používejte aviváž pouze v dávkách doporučených výrobcem, aby si vlákno mohlo zachovat svou absorpční schopnost.
 • Barvené prádlo perte odděleně a použijte prací prostředky určené na barevné prádlo, dosáhnete tak delšího zachování sytosti barev.
 • Župany ani další zakoupené výrobky nečistěte chemicky a vyvarujte se také jejich styku s chemickými látkami (barvy na vlasy, odbarvovače, laky ... ).
 • Nepoužívejte bělidla a nesušte na přímém slunci, jen tak Vám vydrží krásné syté odstíny materiálů.
 • V sušičce sušte jen materiály, u nichž je to dovoleno, vždy použijte nižší teplotní stupně. Při sušení na vysoké teploty by mohlo dojít k nežádoucímu vysrážení materiálu a ke ztrátě příjemné hebkosti materiálu. 
 • Při sušení bez sušičky se vyvarujte přímému slunci a přímým zdrojům tepla a sušte župany volně rozložené.
 • Dojde-li k vytažení smyčky u županu, nesnažte se ji utrhnout! Pouze ji narovnejte a odstřihněte ve výši ostatních oček.
 • Vytažená smyčka není důvodem k reklamaci, jedná se o mechanické poškození, proto doporučujeme vyvarovat se ostrých a špičatých předmětů (hřeben, nůžky, hodinky ...). Pozor dávejte také v případě, že by měl výrobek přijít do styku s Vaším domácím mazlíčkem. Chcete-li snížit riziko poškození županu, vyberte si župan z materiálu velur, který má lícovou stranu sestřiženou. 
 • Všechny textilní výrobky by měly být označeny mezinárodně uznávanými symboly o péči, řiďte se tedy těmito symboly a nečiňte nic, co by bylo v rozporu s nimi.
 • Pro zachování vzhledu výšivky doporučujeme použití šetrných pracích prostředků bez chemických zjasňovačů na bázi peroxidu či chloru. Praní produktů opatřených výšivkou je vhodné na max. 60°C (samozřejmě je třeba přihlédnout také k teplotě vhodné pro podkladový materiál).

Péče o polyesterové materiály:

U polyesterových materiálů (wellsoft, coral fleece, flanel fleece, micropilefleece) je údržba velmi snadná. Perte je při 40°C, sušte volně rozložené, nežehlete. Tyto materiály mají také tu výhodu, že ani při častém praní nedochází k blednutí barev a materiál si zachovává svůj příjemný měkký omak. Tyto materiály také velmi dobře schnou.

Péče o bavlněné materiály:

Bavlněné župany před prvním použitím vždy vyperte, odstraníte z nich tak zbytky vláken, které ulpěly ve švech a zbytky broušených smyček z lícové strany u velurových materiálů. Je nutné s nimi zacházet opatrně, abyste předešli možnému zatrhnutí oček před prvním vypráním (vyhněte se ostrým předmětům jako nůžky, prstýnky, zlomené nehty apod.), během prvního praní dojde k nepatrnému sražení, při kterém se očka pevně uchytí do tkaniny a župany jsou připraveny k použití.

Důležitou vlastností bavlny je to, že se dá při praní vyvařovat. Nevýhodou však je, že se přitom velmi sráží. Proto froté župany perte nejlépe při teplotě  40°C a dobře je vymáchejte. Nedoporučujeme při praní používat v nadměrném množství avivážní prostředky, mohou totiž snižovat savost materiálu. Lze je také sušit v sušičce, nutné je však dodržet nastavení sušičky na nízké či středně vysoké teploty, župan je pak stejně hebký a měkký jako při sušení venku na vzduchu. Nikdy nevystavujte froté materiály přímým zdrojům tepla – přímé slunce, topení, žehlička apod. vlákno působením přímého tepla ztuhne, smyčky se slepí a župan se stane nepříjemným na omak.

Z počátku může při praní docházet k obarvení vody v důsledku tzv. pouštění barvy. To je způsobeno nadbytečnými barvícími molekulami, které obklopují bavlněná vlákna – ty se také mohou uchytit na jiných tkaninách, proto raději perte světlé, tmavé a barevné odstíny odděleně,  je vhodné praktikovat oddělené praní alespoň třikrát. Stálost barev lze ovlivnit použitými pracími prostředky, doporučujeme používat prostředky určené pro praní barevného prádla a nevystavovat župan přímému slunci - Váš župan si tak udrží déle svou původní barvu. Obzvlášť opatrní buďte u barev vínová, červená a tmavě modrá.

Vyvarujte se tomu, aby župan přicházel do kontaktu s ostrými či špičatými předměty, ty mohou způsobit vytažení smyčky. Vytržené smyčky mohou být opatrně odstřiženy, nikdy by neměly být vytrhávány – mohlo by dojít k vytržení dalších smyček.

Pozor na tvoření chuchvalců - to je způsobeno uvolňováním vláken. Krátké staplové vlákno se odtrhne od dlouhého staplového vlákna a toto se projeví jako malé chomáčky bavlněné "vaty" , které můžete nacházet na světlém podkladě. Vznik těchto chomáčků může být také způsobeno odíráním, buď mezi částmi jednoho textilního produktu , nebo mezi vlastním výrobkem a jiným předmětem. Postřižené - velurové župany mají větší tendenci k  vytváření chuchvalců než  froté smyčkové . S tímto jevem je vhodné počítat již při nákupu nejen županů ale i ručníků - pokud si do bílé koupelny pořídíte tmavé ručníky, osušky nebo župany je vždy riziko, že během počátku jejich užívání budete nacházet tyto malé bavlněné chomáčky. Časem tento jev vymizí. 

V případě, že si nejste jisti, jak se o svůj župan starat, kontaktujte nás a my Vám rádi poradíme.